Nezamestnanosť na Slovensku láme rekordy

Minister Ján Richter očakáva, že tento rok klesne nezamestnanosť pod päť percent.

Miera nezamestnanosti na Slovensku v marci klesla na nové minimum 5,55 percenta z 5,72 percenta vo februári. Informovalo o tom dnes Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVR) SR. Podľa ministra sociálnych vecí Jána Richtera by nezamestnanosť v krajine tento rok mohla klesnúť pod hranicu piatich percent.

„Som rád, že predpoklady a prognózy sa postupne napĺňajú. Mesiac marec je mesiacom, kedy už začínajú sezónne práce, v plnej miere by sa mali rozvinúť v apríli,“ povedal na tlačovej konferencii Richter.

Nezamestnanosť na Slovensku sa nepretržite znižuje od leta roku 2016, dlhodobo je ale vyššia ako v Českej republike, kde miera nezamestnanosti v marci dosiahla 3,5 percenta.

Počet registrovaných nezamestnaných, ktorí mohli okamžite nastúpiť do práce, tento rok v marci na Slovensku klesol oproti februáru o 4590 na 153.854 ľudí. Oproti vlaňajšku ubudlo cez 65 tisíc nezamestnaných.
Úrady práce na Slovensku vo februári evidovali viac ako 77 tisíc voľných pracovných pozícií u zamestnávateľov. Podniky hľadajú pracovníkov tradične hlavne na rôzne robotnícke pozície.

Slovenské firmy dlhodobo upozorňujú na nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily a v uplynulom období začali vo väčšom počte zamestnávať cudzincov. Legálne na päťmiliónovom Slovensku pracuje 51.860 cudzincov, z toho väčšina pochádza z krajín EÚ.

Najnižšia nezamestnanosť majú okresy na západnom Slovensku, kde v minulosti investovali tiež zahraničné firmy. „V západoslovenskom regióne nie je možný iný postup, ak existuje nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily, než regulovane dať priestor firmám, aby mohli zamestnávať aj cudzincov,“ uviedol Richter.

Na začiatku mája začne na Slovensku platiť zákon, na základe ktorého sa zjednodušia podmienky pre zamestnávanie cudzincov z krajín mimo EÚ v nedostatkových profesiách a v regiónoch s nezamestnanosťou nižšou ako päť percent